Abp Hoser Wizytatorem Apostolskim

Wydarzenie niezwykłe: Powołanie Wizytatora Apostolskiego o szczególnej roli dla parafii w Medziugorju

31 maja 2018 r. Ojciec Święty mianował arcybiskupa Henryka Hosera SAC, emerytowanego biskupa diecezji warszawsko-praskiej, Wizytatorem Apostolskim o szczególnej roli dla parafii Medziugorje, na czas nieokreślony oraz ad nutum Sanctae Sedis, czyli bezpośrednio podległego Stolicy Apostolskiej.
Mowa wyłącznie o posłudze duszpasterskiej, jest to kontynuacja misji specjalnego wysłannika Stolicy Apostolskiej dla parafii Medziugorje, powierzonej arcybiskupowi Hoserowi 11 lutego 2017 r., którą zakończył w ostatnich miesiącach.
Celem misji Wizytatora Apostolskiego jest zapewnienie trwałego i ciągłego towarzyszenia wspólnocie parafialnej w Medziugorju oraz osobom przybywających tam na pielgrzymkę, których potrzeby wymagają szczególnej uwagi.

Ks. Arcybiskup rozpoczął swoją misję odprawiając uroczystą Mszę św. w Medziugorju w niedzielę 22 lipca o godzinie 19.00. Proboszcz parafii zaprosił  wszystkich parafian i pielgrzymów, aby przyszli i wzięli udział w uroczystej mszy świętej w ten niedzielny wieczór.

Na liturgię sprawowaną przez abpa Hosera przybyły rzesze miejscowych wiernych, a także pielgrzymów z całego świata.

„Papież Franciszek wysłał mnie do Medjugorie ponieważ troska duszpasterska wymaga zapewnienia stabilnego i nieustannego wsparcia wspólnoty parafialnej oraz wiernych, którzy przybywają tu w pielgrzymce” – mówił abp Hoser prezentując swą misję. Wskazał, że do tego miejsca ludzie przybywają z daleka, bo aż 80 krajów świata. Zauważył, że  to „daleko” oznacza również sytuację egzystencjalną wielu osób, które odwróciły się od Boga, od Chrystusa, od Kościoła i od światła, które nadaje sens życiu i pozwala je ukierunkować. Dodał zarazem, że ta misja dotyczy też „bliskich”, czyli tych, którzy mieszkają na tym terenie czy też żyją żarliwą wiarą.

Odpowiadając na pytanie dlaczego ludzie pielgrzymują do Medjugoria, abp Hoser stwierdził, że chcą tam spotkać Chrystusa i Jego Matkę, a przez Maryję odkrywają najbardziej pewną i bezpieczną drogę do Jezusa. Podkreślił wyraźnie chrystocentryczny charakter tego miejsca. „To jest pobożność ludowa w Medjugorie:  w centrum znajduje się Msza, adoracja Najświętszego Sakramentu, masowe przystępowanie do sakramentu pojednania, a także odmawiania różańca i odprawianie Drogi krzyżowej” – mówił wizytator apostolski. Przypomniał zarazem, że w tym miejscu Maryja przyzywana jest jako Królowa Pokoju. „Świat bardzo potrzebuje pokoju serca, pokoju w rodzinie, pokoju społecznego i pokoju międzynarodowego, tak bardzo upragnionego przez wszystkich, zwłaszcza przez obywateli tego kraju, tak bardzo doświadczonego przez wojnę na Bałkanach” –  mówił abp Hoser, zawierzając świat Królowej Pokoju.

Arcybiskup brał następnie także aktywny udział w Mladifest 2018, czyli dorocznym Festiwalu Młodych, celebrując Mszę św., głosząc kazanie, katechezę oraz uczestnicząc w modlitwach wraz z pielgrzymami.