Pani Prezydent Chorwacji w Medziugorju

Podczas wizyty w Bośni i Hercegowinie Prezydent Republiki Chorwacji Kolinda Grabar Kitarovic odwiedziła prywatnie Medziugorje. Przez trzy dni wędrowała po miejscach modlitwy, do kościoła Świętego Jakuba i na Górę Objawień Królowej Pokoju. Wieczorem uczestniczyła w Drodze Krzyżowej na Kriżevać, do której przyłączył się Ivan.
Spotkała się także z franciszkanami pełniącymi posługę w Medziugorju i znalazła czas na krótki wywiad dla stacji radiowej „Mir” Medziugorje oraz dla Telewizji MaryTV.

Prezydent Grabar Ktitarović podziękowała Hercegowinie za serdeczne przywitanie, a o wrażeniach z Medziugorja powiedziała:

„Wszystko to wywiera na mnie głębokie wrażenie. Powód, dla którego przyjeżdżam do Medziugorja, a przyjeżdżam tu już od lat osiemdziesiątych, kiedy po raz pierwszy przyjechałam tu z mamą, nie pamiętam dokładnie w którym to było roku, nie jestem pewna, ale w każdym bądź razie przyjeżdżam odkąd po raz pierwszy poczułam głęboką duchowość tego miejsca, obecność tego, w co wierzymy. Czasami potrzebuję tu ponownie przyjechać, aby zaczerpnąć z tego duchowego źródła, które nam daje pozytywne i optymistyczne nastawienie, które w nas podtrzymuje wiarę w ludzi, w mój naród, ojczyznę, wspólnotę, wiarę, która jest niezbędna, aby pełnić tak odpowiedzialną funkcję jaką jest bycie prezydentem. Wiecie, że ciężar odpowiedzialności jest bardzo duży, ale tak samo wielka jest radość z życia i pracy dla ojczyzny, szczególnie kiedy możemy to robić z taką miłością, otwartością i mając tak dobry kontakt z ludźmi”.

Pani Prezydent Grabar Ktitarović w Medziugorju

Pani Prezydent odwiedziła też klasztor franciszkanów w Sirokim Brjegu i klasztor Franciszkanów w Mostarze, gdzie obejrzała nowy dom dla studentów i wspięła się na Wieżę Pokoju. Następnie pojechała również do Ljubuški, Kupres, Tomislavgradu i Rama. Czas wolny spędziła więc pracowicie, rozmawiając z wieloma urzędnikami, biznesmenami, lokalnymi dygnitarzami i obywatelami.

Przekład z franc.: Ewa B.

W języku polskim: „Vox Domini” 1/2019, str. 22